de FOTBAL

sau

Fotbalul este cel mai popular sport din lume și este supranumit sportul rege.

• Se dispută între două echipe alcătuite din 11 jucători fiecare.

• Scopul jocului este de a înscrie goluri introducând mingea în poarta adversarului.

• Jucători nu au voie să atingă mingea cu mâinile pentru a manevra mingea (cu excepția portarului).Mingea se manevrează doar cu picioarele.

• Câștigătorul meciului este echipa care a înscris mai multe goluri la încheierea partidei.

Lucruri Fascinante Despre Fotbal

Video propus de Dejeran Alexandru-Renato -L.T.Emil Racovita Baia Mare

Legile fotbalului

• acestea sunt în număr de 17.

• se aplică la toate nivelurile fotbalistice și sunt completate de numeroase alte decizii și directive IFAB, care contribuie la reglementarea jocului.

• delimitată de linii longitudinale de margine și linii transversale de poartă

• lungimea liniilor de margine s-a reglementat a fi cuprinsă între 90 și 120 de metri.

• liniile de poartă pot avea dimensiuni cuprinse între 45 și 90 de metri.

• în competițiile internaționale, terenul de fotbal trebuie să aibă lungimea cuprinsă între 90 și 110 metri, iar lățimea între 50 și 75 de metri.

Porțile
  • sunt altcătuite din doi stâlpi verticali, aflați la distanță egală față de colțurile terenului,

• distanța interioară dintre cei doi stâlpi este de 7.32 metri,

• partea interioară a barei transversale se află la 2.44 metri.

• grosimea stâlpilor nu are voie să depășească 12 centimetri, iar culoarea acestora trebuie să fie albă.

• Pe stâlpi și bara transversală este montată o plasă

Mingea de fotbal
  • -mingea folosită în timpul meciurilor trebuie să aibă o circumferință cuprinsă între 60 -70 cm,

• -greutatea trebuie să fie cuprinsă între 248-348 de grame,

DURATA JOCULUI
  • o partidă este alcătuită din două reprize de câte 45 de minute.

• pauza între ele este, de obicei, de 15 minute.

• un meci se poate termina la egalitate

• în unele competiții dacă după cele 90 de minute este egalitate, se dispută alte două reprize de prelungiri de câte  15 minute.

• arbitrul este cel care cronometrează confruntarea și poate dicta minute de prelungire ale fiecărei reprize (trebuie să țină cont de timpul efectiv în care nu se joacă din cauza schimbărilor, tragerilor de timp sau a asistenței medicale primite de jucătorii accidentați).

• fiecare dintre reprizele de prelungiri are 15 minute. În cazul în care echilibrul este perfect și la finalul acestora, se trece la lovituri de departajare. Acestea se execută de la punctul de la 11 metri.

• vor fi câte 5 jucători care încearcă să învingă portarul advers, iar echipa care înscrie mai multe goluri câștigă.

• dacă este egalitate și atunci, se continuă loviturile de departajare (câte un fotbalist de la fiecare echipă), până când una dintre grupări trece în avantaj la finalul seriei.

Câți jucători are o echipă de fotbal și ce poziții au pe teren
  • O echipă este alcătuită din 11 jucători dintre care unul este portarul

• de-a lungul timpului au apărut o serie de poziții specifice.

Acestea sunt:

• * fundaș – jucător care are ca principal obiectiv să îi oprească pe adversari din încercarea de a marca goluri

• * mijlocaș – jucător care organizează jocul ofensiv, care ajută fundașii și care oferă pase decisive către următorul compartiment

• * atacant – jucător specializat în a înscrie goluri.

• o echipă este obligată sai aibă cel putin un antrenor principal un antrenor secund și un medic.

Ce este faultul și comportamentul nesportiv
  • tragerea unui adversar,

• împingerea rivalului sau hențul (jucarea mingii cu mâna).

Dacă acestea au loc în afara careului, se pedepsesc cu lovitură liberă directă.

În caz contrar, infracțiunea duce la dictarea unei lovituri de la 11 metri (penalty).

• jucătorul care comite o faptă nesportivă poate fi avertizat cu cartonaș galben sau roșu.

• cel care primește “galben” poate continua jocul, dar două cartonașe de această culoare se transformă într-unul de culoare roșie.

• cine primește “roșu” trebuie să părăsească imediat terenul și nu va mai evolua până la final.

• cartonașele pot duce și la suspendarea jucătorului pentru un anumit număr de meciuri.

Ce este ofsaidul (sau poziția afară din joc)
  • Ofsaidul este greșeala făcută de un jucător, constând în depășirea, fără minge, a ultimului jucător advers, exceptând portarul

• cei doi “tușieri”, care stau pe marginea terenului, trebuie să îi semnalizeze “centralului” atunci când un jucător este în afara jocului.

• un fotbalist s-a poziționat atât în fața mingii (este mai aproape de linia porții adverse), cât și în fața penultimului jucător advers

• în momentul în care se îndeplinesc aceste criterii, “centralul” oprește jocul și mingea ajunge în posesia echipei care se apără.

• pentru că s-au născut multe controverse, în multe campionate s-a introdus deja arbitrajul video. Fazele sunt revăzute și deciziile se iau în consecință.

Ce este cornerul
  • lovitura de colț, uzual numită corner, se acordă atunci când mingea iese din suprafața de joc (după linia porții), fiind atinsă ultima dată de un membru al echipei aflate în apărare.

• în acest caz, un fotbalist al echipei care atacă execută o lovitură liberă din colțul terenului de joc (din partea în care mingea a părăsit terenul).