Este un sport de echipă în care două echipe pasează mingea, și prin sărituri, piruete uneori chiar acrobatice încearcă să arunce mingea în poartă echipei adverse.

Jocul este similar cu handbalul standard, dar se joacă pe nisip și nu pe o podea solidă.

Deoarece mingea își pierde cea mai mare parte a contactului cu solul (pe nisip), procedeul tehnic de dribbling nu este prea mult indicat de folosit , iar jucătorii în schimb efectuează mai multe pase, deoarece regulă pasei se aplică foarte mult.

Este un joc care seamănă în multe privințe cu jocul de handbal, doar că este mult mai spectaculos.

Regulile oficiale ale Beach Handball au fost codificate la nivel internațional în 2002.

Primele Campionate Europene s-au jucat în anul 2000.

Începând din septembrie 2014 , Brazilia este pe locul 1 în lume și este câștigătoare a campionatului mondial atât în ​​diviziunile masculine, cât și în cele feminine la Campionatele Mondiale de handbal pe plajă 2014

Terenul de joc Beach Handbal

Terenul este mai mic decât un teren de handbal obișnuit deoarece este mult mai greu să alergi în nisip.

Linia spațiului de poartă nu este un semicerc ca și la handbal, este o linie ce delimitează un dreptunghi.

Cum se joacă Handbalul de plajă

Jocul se desfășoară pe durata a două reprize, în fiecare repriză, scorul ținându-se separat. Meciurile sunt jucate pe perioada a două seturi din trei.

Fiecare repriză durează 10 minute.

Pauza dintre reprize durează 5 minute.

Dacă echipele sunt egale la finalul unui set regulat, echipele joacă pentru un gol de aur .

Câștigătoarea fiecărei reprize primește un punct.

Dacă ambele reprize sunt câștigate de aceeași echipă, aceasta este desemnată câștigătoare, cu scorul de 2:0.
Dacă fiecare echipa câștigă câte o repriză, rezultatul va fi egal.

Deoarece,întotdeauna, trebuie să existe un câștigător, se aplică “Shootout” (“un jucător împotriva portarului“).

Alte reguli
  • Fiecare repriză și respectiv “Golul de Aur” încep cu o minge de arbitru.

• Pauzele de egalitate implică un portar aruncând mingea către propriul jucător, în timp ce acel jucător încearcă să înscrie unu la unu cu portarul advers.

• În timpul jocului regulat, dacă portarul înscrie un gol, acesta contează ca două puncte, în comparație cu un gol normal marcat de un jucător din afara terenului, care contează ca 1 punct.

• Obiectivele creative sau spectaculoase, cum ar fi salturile de 360 ​​de grade și aleea-oops, sunt acordate cu două puncte, precum și în zboruri și aruncări de 6 metri.

• Fiecare echipă beneficiază de un time-out de echipă de 1 minut, in fiecare repriză a timpului normal de joc.

• Pe toată durata jocului, fiecare echipă trebuie să aibă cate un jucator de pe teren desemnat ca portar. Un jucator desemnat ca portar poate deveni jucător de câmp (specialist) în orice moment.

• In mod similar, un jucător de câmp (specialist) poate deveni portar in orice moment .

Echipele
  • Jocurile și turneele de handbal pe plajă pot fi organizate pentru bărbați, femei și echipe mixte.

• În principiu, o echipă este formată de până la 8 jucători.

• Cel puțin 6 jucători trebuie să fie prezenți la teren la începerea jocului.

• Dacă numărul de jucători cu drept de joc scade sub 4, jocul este întrerupt și
    echipa adversă este declarată învingătoare.

Echipamentul de joc
  • Toti jucătorii joacă desculți.

• Este permisă folosirea șosetelor obișnuite (făcute din material textil) sau a bandajelor.

• Folosirea oricărui alt tip de incălțări este interzisă.

• Echipamentul jocului masculin de handbal pe plajă este format din maieu, șorț și eventuale accesorii.

• Echipamentul jocului feminin de handbal pe plajă este format din top, bikini și eventuale accesorii.

• Topurile vor fi în culori deschise și strălucitoare (ex.: roșu, albastru,galben, verde, portocaliu și alb) în încercarea de a contrasta cu culorile care, de obicei, sunt folosite și purtate pe plajă.

Mingea
  • Jocul se joacă cu o minge de cauciuc, rotundă și nealunecoasă și desigur mai ușoară
    Dimensiunile (circumferința și greutatea) mingiilor folosite la diferitele categorii de echipe sunt:

• 54-56 cm și 350 – 370 g pentru echipele masculine;

• 50-52 cm și 280 – 300 g pentru echipele feminine

• O minge mai mică poate fi folosită pentru echipele de copii.

Criterii de întocmire a clasamentului
  • În Campionatul Național de Beach Handball seniori, clasamentul se face prin adițiune de puncte, astfel:

• 2 puncte – joc câștigat − 0 puncte – joc pierdut

• Nu este posibilă terminarea la egalitate a unui joc. Dacă la terminarea timpului regulamentar de joc este înregistrat un rezultat de egalitate, se trece la executarea „Shoot-out”-urilor (1:1 cu portarul)

Punctele pe seturi sunt atribuite după cum urmează:

• Echipa care se află în avantaj pe tabelă, având număr mai mare de goluri înscrise, va avea 1:0 după fiecare set

• Dacă jocul se termină 1:1 la seturi, se va trece la executarea shoot-out-urilor. Fiecare echipă nominalizează 5 jucători. Acești jucători execută câte o aruncare fiecare, alternativ cu jucătorii echipei adverse.

• Echipele nu sunt obligate să anunțe ordinea în care jucătorii desemnați execută aruncările.

• Arbitrii decid poarta la care se vor execută aruncările. Arbitrii fac tragerea la sorți și echipa câștigătoare alege fie să arunce prima, fie ultima.

• Ordinea se inversează la seria a două, în cazul în care aruncările trebuie să continue dacă rezultatul este tot nedecis după prima serie de cinci aruncări.

• Pentru a două serie de aruncări, fiecare echipă va nominaliza din nou 5 jucători. Toți sau doar câțiva dintre ei pot fi aceiași cu cei din prima serie.

• Această metodă de nominalizare a 5 jucători va continuă atâta timp cât este necesar.

• Aruncările se vor execută tot alternativ.

• Câștigătoare va fi declarată echipa care realizează o diferență de un gol, după același număr de aruncări cu echipa adversă.

• Echipa care va înscrie cu un gol mai mult va câștigă meciul cu scorul 2:1.