top of page

Pagină creată de prof. Elena Rusu

Liceul Teoretic Emil Racoviță Baia Mare, Maramureș

Jocuri distractive pentru acasă

Misiune Imposibilă - jocul cu lasere
Materiale necesare: benzi de hartie creponată de 2 culori pe care le lipești cu scotch la diferite înalțimi, după îmaginația fiecăruia, pentru a alcătui un traseu.
Pentru a crește dificultatea poți parcurge traseul într-un anumit interval de timp (30s, 1 min, etc).

Video original PE At Home: “Move-Up Toss” Challenge :https://www.youtube.com/watch?v=UnkfAlf2UsA

Alte jocuri (variante):
Aruncă la coș 
Jocul urmărește aruncarea la coș de la distanțe diferite.
Aveți nevoie de :
  • o minge (poate fi înlocuită cu o pereche de șosete, sau un tricouu făcut ghem, sau o jucărie de pluș, etc).
  • un coș ( poate fi înlocuit cu un bol, o găleată, un lighean, o cutie de carton, orice aveți în casă).
  • o linie de pornire (în video este marcată de cele 2 ghivece, dar poate fi orice alt semn sau obiect)
  • 5 conuri pentru a marca distanța de aruncare (în loc de conuri poți folosi diferite obiecte precum animalele de pluș, cărți, telecomandă, etc)
Se organizează un traseu cu o linie de plecare .Conurile se așează la diferite distanțe față de linia de aruncare (să zicem 1 metru distanță între ele la început, după care se poate mări distamța treptat).
Înainte de aruncare trebuie să execuți un anumit exercițiu stabilit (în video este 1 săritură), după care arunci mingea în coș.
Dacă nimerești:
  • alergi,
  • muți coșul la următoarea țintă,
  • iei mingea din coș și alergi înapoi la linia de plecare,
  • faci săritura și
  • arunci apoi la coșul situat la următoarea distanță
Dacă nu nimerești, alergi iei mingea și arunci fără să mai muți coșul, după care exercițiul se reia.
XXXXXX
Distanța poate fi modificată în funcție de spațiu.
Exercițiul poate fi făcut pe un anumit interval de timp pe care îl alegi la început.
De asemenea exercițiul de la început poate fi schimbat și ales orice alt exercițiu care vă place.
Poate fi executat de mai multe ori , de exemplu de 5 ori. de 10 ori, etc)

*Acest site are scop educațional de informare.

Autorii site-ului nu își asumă răspunderea pentru eventualele accidentări rezultate în urma efectuării programelor sau exercițiilor recomandate pe site. 

*Autorii își asumă integral responsabilitatea pentru originalitatea lucrărilor  și modul de redactare.

Proprietarii / administratorii site-ului sau colaboratorii logistici nu pot fi trași la răspundere pentru încălcarea drepturilor de autor. Postările reprezintă creația și contribuția proprie a autorilor la resursele educaționale existente în procesul educațional din România. 

Înscrie-te pentru noutăți

©2020 by Educație Fizică și Sport online
Design - prof. Elena Rusu -Toate drepturile rezervate
creat -15.03.2020 / actualizat 01.05.2024
Proudly created with Wix.com

bottom of page